Wersja archiwalna strony

Jesteś tutaj:

O Powiecie

27706
Historia, położenie, herb.
Powiat wołomiński w swojej obecnej strukturze, złożony z 12 gmin, został utworzony na mocy reformy administracyjnej z 1 stycznia 1999 r. W jego skład wchodzą gminy: Dąbrówka, Jadów, Klembów, Kobyłka, Marki, Poświętne, Radzymin, Strachówka, Tłuszcz, Wołomin, Ząbki i Zielonka. Stolicą, a zarazem centrum kulturalnym i gospodarczym powiatu wołomińskiego jest miasto Wołomin.

Gminy powiatu wołomińskiego są zróżnicowane pod wieloma względami. Obok dużych miast, w których prężnie rozwijają się przemysł i przedsiębiorczość, istnieją gminy wiejskie, gdzie często dominuje rolnictwo. Samorządy czuwające nad rozwojem gmin wiejskich mają jednak świadomość konieczności otwierania się na przedsiębiorców, co skutkuje pojawianiem się coraz większej liczby małych i średnich firm na terenie całego powiatu.

Atutem powiatu wołomińskiego jest jego atrakcyjne położenie. Lokalizacja w centrum Mazowsza oraz bezpośrednie sąsiedztwo ze stolicą kraju, która jest prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim, kulturalnym oraz gospodarczym sprawiają, iż teren ten zamieszkuje ponad 230 tysięcy osób. Pod względem liczby ludności zajmuje pierwsze miejsce wśród powiatów ziemskich województwa mazowieckiego.